Vicor Corporation V375A36H600BS
V375A36H600BS picture photo
Mfg. Part Number
V375A36H600BS
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 36V 600W
Datasheet Download
V375A36H600BS.pdf
Availability of V375A36H600BS
QUANTITY
V375A36H600BS Order Process
Ship out your order
Specifications of V375A36H600BS
Internal Part NumberEIS-V375A36H600BS
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)250V
Voltage - Input (Max)425V
Voltage - Output 136V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)16.67A
Power (Watts) - Manufacture Series600W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency88.6%
Power (Watts) - Max600W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V375A36H600BS
Related LinksV375A3, V375A36H600BS Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V375A36H600BS Details Description
Related parts for V375A36H600BS
CAP CER 6800PF 1KV X7R 1210 datasheet.pdf
BOARD EVAL MC33493 TANGO3 RF datasheet.pdf
IC BUFF/DVR DUAL N-INV 20QSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 300W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 150W datasheet.pdf
CONN 8 WAY RCPT 16-14AWG MX150L datasheet.pdf
FIXED IND 39NH 600MA 280 MOHM datasheet.pdf
OSC PROG 2.5V 1.3NS 20PPM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .125" datasheet.pdf
AM5 SWITCH 16A SPST-NC RLLR LVR datasheet.pdf
NEG BATT CONTACT COIN CELL STEEL datasheet.pdf
+3 V, Dual, Serial Input 12-/10-Bit DACs IC datasheet.pdf