Vicor Corporation V375A36T500BF3
V375A36T500BF3 picture photo
Mfg. Part Number
V375A36T500BF3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 36V 500W
Datasheet Download
V375A36T500BF3.pdf
Availability of V375A36T500BF3
QUANTITY
V375A36T500BF3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V375A36T500BF3
Internal Part NumberEIS-V375A36T500BF3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)250V
Voltage - Input (Max)425V
Voltage - Output 136V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)13.89A
Power (Watts) - Manufacture Series500W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency88%
Power (Watts) - Max500W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V375A36T500BF3
Related LinksV375A36, V375A36T500BF3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V375A36T500BF3 Details Description
Related parts for V375A36T500BF3
IDC CABLE - MCE50K/MC50F/MCE50K datasheet.pdf
DOOR STEEL ECONOMIZER LOUVERED datasheet.pdf
CONN EDGECARD 10POS .100 EYELET datasheet.pdf
RES MO 1W 432 OHM 1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 33W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT STRGHT 55POS SKT datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 8A 250VAC 50VDC datasheet.pdf
RES 6.8 OHM 5W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 4POS JAM NUT SKT datasheet.pdf
OSC XO 32.000MHZ LVCMOS SMD datasheet.pdf
CONN ACCY CARD RETENTION datasheet.pdf
CAP FILM 0.01UF 5% 250VDC AXIAL datasheet.pdf