Vicor Corporation V375A36T600B3
V375A36T600B3 picture photo
Mfg. Part Number
V375A36T600B3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 36V 600W
Datasheet Download
V375A36T600B3.pdf
Availability of V375A36T600B3
QUANTITY
V375A36T600B3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V375A36T600B3
Internal Part NumberEIS-V375A36T600B3
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)250V
Voltage - Input (Max)425V
Voltage - Output 136V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)16.67A
Power (Watts) - Manufacture Series600W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency88.6%
Power (Watts) - Max600W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V375A36T600B3
Related LinksV375A3, V375A36T600B3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V375A36T600B3 Details Description
Related parts for V375A36T600B3
SENSOR 100PSI 7/16-20-2B 4-20MA datasheet.pdf
LED XLAMP NEUTRAL WHT 4300K 2SMD datasheet.pdf
LO-VOLT VAPROTEX 50FT SEC datasheet.pdf
RES 18.2K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 16V X7R 0508 datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS IN-LINE SLDR datasheet.pdf
CONN PLUG W/SOCKETS datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS STRAIGHT SCKT datasheet.pdf
TVS DIODE 60VWM 96.8VC DO-214AC datasheet.pdf
LED XLAMP XH-P70 WHITE SMD datasheet.pdf
IC SDRAM 512MB 143MHZ 54TSOP datasheet.pdf