Vicor Corporation V375A3V3C264BF2
V375A3V3C264BF2 picture photo
Mfg. Part Number
V375A3V3C264BF2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 264W
Datasheet Download
V375A3V3C264BF2.pdf
Availability of V375A3V3C264BF2
QUANTITY
V375A3V3C264BF2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V375A3V3C264BF2
Internal Part NumberEIS-V375A3V3C264BF2
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)250V
Voltage - Input (Max)425V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)80A
Power (Watts) - Manufacture Series264W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-20°C ~ 100°C
Efficiency81.5%
Power (Watts) - Max264W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V375A3V3C264BF2
Related LinksV375A3V, V375A3V3C264BF2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V375A3V3C264BF2 Details Description
Related parts for V375A3V3C264BF2
TERM BLOCK PLUG 4POS 90DEG 5MM datasheet.pdf
HEX KEY T-HANDLE 3MM 4.9" datasheet.pdf
RES SMD 1.13K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
TOOL APPLICATOR DF20 ACCESSORY datasheet.pdf
RES SMD 360K OHM 1% 1/4W 0603 datasheet.pdf
FIXED IND 6.8UH 1.65A 108 MOHM datasheet.pdf
RES 34K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 10POS .100" GOLD datasheet.pdf
SKT .062 DIA .025 SQ POST LP datasheet.pdf
TV 41C 41#20 PIN J/N RECP datasheet.pdf
680UF 63V 16X20MM 105C 7000H datasheet.pdf
12-Bit, 20 MSPS/40 MSPS/65 MSPS/80 MSPS, 1.8 V Dual Analog-to-Digital Converter IC datasheet.pdf