Vicor Corporation V375A3V3E264BF2
V375A3V3E264BF2 picture photo
Mfg. Part Number
V375A3V3E264BF2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 264W
Datasheet Download
V375A3V3E264BF2.pdf
Availability of V375A3V3E264BF2
QUANTITY
V375A3V3E264BF2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V375A3V3E264BF2
Internal Part NumberEIS-V375A3V3E264BF2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)250V
Voltage - Input (Max)425V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)80A
Power (Watts) - Manufacture Series264W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency81.5%
Power (Watts) - Max264W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V375A3V3E264BF2
Related LinksV375A3V, V375A3V3E264BF2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V375A3V3E264BF2 Details Description
Related parts for V375A3V3E264BF2
CIR BRKR 12A 480VAC 65VDC datasheet.pdf
IC DATA ACQ SYS 12BIT 20-SOIC datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 8A 125V datasheet.pdf
CONN PLUG 66POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 100W datasheet.pdf
FIXED IND 15UH 157MA 2.8 OHM SMD datasheet.pdf
FIXED IND 33UH 189MA 4.5 OHM SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 14POS WALL MNT SKT datasheet.pdf