Vicor Corporation V375A48E400BF3
V375A48E400BF3 picture photo
Mfg. Part Number
V375A48E400BF3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 48V 400W
Datasheet Download
V375A48E400BF3.pdf
Availability of V375A48E400BF3
QUANTITY
V375A48E400BF3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V375A48E400BF3
Internal Part NumberEIS-V375A48E400BF3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)250V
Voltage - Input (Max)425V
Voltage - Output 148V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)8.33A
Power (Watts) - Manufacture Series400W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency88.3%
Power (Watts) - Max400W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V375A48E400BF3
Related LinksV375A48, V375A48E400BF3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V375A48E400BF3 Details Description
Related parts for V375A48E400BF3
IC EEPROM 1KBIT 400KHZ 8DIP datasheet.pdf
NUT DRIVER HEX SOCKET 3/32" 9.3" datasheet.pdf
CONN HEADER 44POS .100" DL GOLD datasheet.pdf
BOX COND WITH FOAM 9X5X0.81 datasheet.pdf
RES SMD 390 OHM 0.02% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP ALUM 4700UF 20% 50V SNAP datasheet.pdf
RES 200K OHM 3/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 5.6UF 10% 6V AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
RES SMD 412 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
Connector Socket 24 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf