Sullins Connector Solutions ACC13HEYN
ACC13HEYN picture photo
Mfg. Part Number
ACC13HEYN
Brief Description
CONN EDGE .100 13POS HL LOW P
Datasheet Download
ACC13HEYN.pdf
Availability of ACC13HEYN
QUANTITY
ACC13HEYN Order Process
Ship out your order
Specifications of ACC13HEYN
Internal Part NumberEIS-ACC13HEYN
Series-
PackagingTray
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row-
Number of Positions13
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows1
Pitch0.100" (2.54mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeCantilever
Color-
Flange Feature-
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
Material - InsulationPolyphenylene Sulfide (PPS)
Read OutSingle
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ACC13HEYN
Related LinksACC1, ACC13HEYN Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
ACC13HEYN Details Description
Related parts for ACC13HEYN
FUSE CLIP CARTRIDGE PCB datasheet.pdf
SWITCH DIP FLUSH 16POS R/A T/H datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS R/A .050 DIP datasheet.pdf
CAP ALUM 820UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
DIN-SIGNAL MFLAT42+6FP-4 5C1-1 datasheet.pdf
55A CABLE/SINGLE WALL datasheet.pdf
FIXED IND 33UH 1.2A 470 MOHM SMD datasheet.pdf