Vicor Corporation V375A48E400BG2
V375A48E400BG2 picture photo
Mfg. Part Number
V375A48E400BG2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 48V 400W
Datasheet Download
V375A48E400BG2.pdf
Availability of V375A48E400BG2
QUANTITY
V375A48E400BG2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V375A48E400BG2
Internal Part NumberEIS-V375A48E400BG2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)250V
Voltage - Input (Max)425V
Voltage - Output 148V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)8.33A
Power (Watts) - Manufacture Series400W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.62" H (116.8mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency88.3%
Power (Watts) - Max400W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V375A48E400BG2
Related LinksV375A48, V375A48E400BG2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V375A48E400BG2 Details Description
Related parts for V375A48E400BG2
TRIMMER 200 OHM 0.25W SMD datasheet.pdf
IC EEPROM 2KBIT 400KHZ 8DIP datasheet.pdf
RELAY SOFTSTOP 240V 50A AC OUT datasheet.pdf
RES SMD 806K OHM 1% 1/2W 1206 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 17POS VERT 3.81MM datasheet.pdf
TVS DIODE 408VWM 658VC DO214AA datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPST 16A 125V datasheet.pdf
4P 6C 2W VERT XCHD RIGHT WK datasheet.pdf
M83513/13-A01NN datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 14 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf