Vicor Corporation V375A48E600B
V375A48E600B picture photo
Mfg. Part Number
V375A48E600B
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 48V 600W
Datasheet Download
V375A48E600B.pdf
Availability of V375A48E600B
QUANTITY
V375A48E600B Order Process
Ship out your order
Specifications of V375A48E600B
Internal Part NumberEIS-V375A48E600B
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)250V
Voltage - Input (Max)425V
Voltage - Output 148V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)12.5A
Power (Watts) - Manufacture Series600W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency88.5%
Power (Watts) - Max600W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V375A48E600B
Related LinksV375A4, V375A48E600B Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V375A48E600B Details Description
Related parts for V375A48E600B
RELAY SSR 1.5A 240V ZERO-CROSS datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .156 EYELET datasheet.pdf
CONN NEMA L15-30 30A/250V 3PHASE datasheet.pdf
CONN PLUG 55POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
Crystal 18.4320MHz 30ppm 20pF 60 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
8-WAY PLUG PANEL MNT datasheet.pdf
RES 45.3K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC EQUALIZER TWISTER PAIR 16QFN datasheet.pdf
SWITCH DIP THT datasheet.pdf
CAP FILM 18 NF 10% 400VDC AXIAL datasheet.pdf