Vicor Corporation V375A48H600BN3
V375A48H600BN3 picture photo
Mfg. Part Number
V375A48H600BN3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 48V 600W
Datasheet Download
V375A48H600BN3.pdf
Availability of V375A48H600BN3
QUANTITY
V375A48H600BN3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V375A48H600BN3
Internal Part NumberEIS-V375A48H600BN3
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)250V
Voltage - Input (Max)425V
Voltage - Output 148V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)12.5A
Power (Watts) - Manufacture Series600W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency88.5%
Power (Watts) - Max600W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V375A48H600BN3
Related LinksV375A48, V375A48H600BN3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V375A48H600BN3 Details Description
Related parts for V375A48H600BN3
BRD SPT SNAP LOCK ADHESIVE 12MM datasheet.pdf
VARISTOR 324V 10KA DISC 20MM datasheet.pdf
CLINCHER R/A LATCHING HEADER datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 400W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 200W datasheet.pdf
BIG CHIP LED HB MODULE WHITE datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X25MM L-TAB T412 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 10POS WALL MNT PIN datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 55POS WALL MNT PIN datasheet.pdf