Vicor Corporation V375A48M400BN2
V375A48M400BN2 picture photo
Mfg. Part Number
V375A48M400BN2
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 48V 400W
Datasheet Download
V375A48M400BN2.pdf
Availability of V375A48M400BN2
QUANTITY
V375A48M400BN2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V375A48M400BN2
Internal Part NumberEIS-V375A48M400BN2
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMaxi
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)250V
Voltage - Input (Max)425V
Voltage - Output 148V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)8.33A
Power (Watts) - Manufacture Series400W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency88.3%
Power (Watts) - Max400W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V375A48M400BN2
Related LinksV375A48, V375A48M400BN2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V375A48M400BN2 Details Description
Related parts for V375A48M400BN2
RES SMD 147K OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP CER 330PF 200V NP0 AXIAL datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 1KV TRANS TO72-4 datasheet.pdf
CAP CER 1PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
RES SMD 23.2K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 100W datasheet.pdf
RES 0.75 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
IC MMIC AMP VCO BUFFER 24-QFN datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
55A CABLE/DUAL 10/ SM datasheet.pdf
TERMINAL BLOCK 35A YELLOW datasheet.pdf