Vicor Corporation V375A54M600BN3
V375A54M600BN3 picture photo
Mfg. Part Number
V375A54M600BN3
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 54V 600W
Datasheet Download
V375A54M600BN3.pdf
Availability of V375A54M600BN3
QUANTITY
V375A54M600BN3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V375A54M600BN3
Internal Part NumberEIS-V375A54M600BN3
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMaxi
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)250V
Voltage - Input (Max)425V
Voltage - Output 154V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)11.11A
Power (Watts) - Manufacture Series600W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency89.6%
Power (Watts) - Max600W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V375A54M600BN3
Related LinksV375A54, V375A54M600BN3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V375A54M600BN3 Details Description
Related parts for V375A54M600BN3
HEX STANDOFF 10-32 BRASS 3/8" datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 250W datasheet.pdf
RES 49.9K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE PIN datasheet.pdf
HEX STANDOFF M2 NYLON 50MM datasheet.pdf
DIODE ZENER 14V 2W DO204AL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 25 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
TB LIGHTON M2 FLAT 300MM datasheet.pdf
CRYSTAL 27.000 MHZ 6PF SMT datasheet.pdf
TV 7C 7#20 SKT PLUG datasheet.pdf
GT 8C 8#16 SKT RECP WALL datasheet.pdf
Chip Monolithic Ceramic Capacitor 1206 X7R 4.7レF 25V datasheet.pdf