Vicor Corporation V375A5E300BS3
V375A5E300BS3 picture photo
Mfg. Part Number
V375A5E300BS3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5V 300W
Datasheet Download
V375A5E300BS3.pdf
Availability of V375A5E300BS3
QUANTITY
V375A5E300BS3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V375A5E300BS3
Internal Part NumberEIS-V375A5E300BS3
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)250V
Voltage - Input (Max)425V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)60A
Power (Watts) - Manufacture Series300W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency83.3%
Power (Watts) - Max300W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V375A5E300BS3
Related LinksV375A5, V375A5E300BS3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V375A5E300BS3 Details Description
Related parts for V375A5E300BS3
CONN PC/104 THREADED STANDOFF datasheet.pdf
RES SMD 41.2K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 178 OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES 3.09K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
8305-6 TERMINAL STOP datasheet.pdf
RES 34.8K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 11POS SKT datasheet.pdf
POSI125DC/48DC/15 datasheet.pdf
CABLE 4COND 14AWG BLACK 2500' datasheet.pdf
CAP POLY HYB 150UF 20% 16V SMD datasheet.pdf
SYSTEM datasheet.pdf
CAP FILM 220NF 10% 310VAC RAD datasheet.pdf