Vicor Corporation V375A5E400BG
V375A5E400BG picture photo
Mfg. Part Number
V375A5E400BG
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5V 400W
Datasheet Download
V375A5E400BG.pdf
Availability of V375A5E400BG
QUANTITY
V375A5E400BG Order Process
Ship out your order
Specifications of V375A5E400BG
Internal Part NumberEIS-V375A5E400BG
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)250V
Voltage - Input (Max)425V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)80A
Power (Watts) - Manufacture Series400W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.62" H (116.8mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency83%
Power (Watts) - Max400W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V375A5E400BG
Related LinksV375A5, V375A5E400BG Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V375A5E400BG Details Description
Related parts for V375A5E400BG
ASSEMBLY INPUT CONNECTOR datasheet.pdf
BOARD EVAL FOR ADP121 3V datasheet.pdf
TVS DIODE 7VWM 12VC SMA datasheet.pdf
FUSE 32A 500V CLASS GL/GG datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 50W datasheet.pdf
RES 0.75 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
Crystal 10.0000MHz 50ppm 20pF 40 Ohm -20°C - 70°C Through Hole HC49/US datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X20MM XCUT T766 datasheet.pdf
HEATSINK 60X40X12.7MM XCUT T766 datasheet.pdf
CAP FILM 0.12UF 5% 250VDC RADIAL datasheet.pdf
CAP FILM 1UF 10% 1.2KV AXIAL datasheet.pdf