Vicor Corporation V375A5E400BS2
V375A5E400BS2 picture photo
Mfg. Part Number
V375A5E400BS2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5V 400W
Datasheet Download
V375A5E400BS2.pdf
Availability of V375A5E400BS2
QUANTITY
V375A5E400BS2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V375A5E400BS2
Internal Part NumberEIS-V375A5E400BS2
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)250V
Voltage - Input (Max)425V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)80A
Power (Watts) - Manufacture Series400W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency83%
Power (Watts) - Max400W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V375A5E400BS2
Related LinksV375A5, V375A5E400BS2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V375A5E400BS2 Details Description
Related parts for V375A5E400BS2
IC SRAM 72KBIT 20NS 100TQFP datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 8 (Power) Position Panel Mount, Through Hole Solder datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 160V RADIAL datasheet.pdf
CONV DC/DC 270VIN 18.5VOUT 100W datasheet.pdf
CONN HDR 58POS 1.27MM T/H R/A datasheet.pdf
FLANGE 5.2X35.3MM GRAY datasheet.pdf
TIE HOLDER #6 SCREW 1.12X1.12" datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X12MM XCUT T412 datasheet.pdf
SCREW HEX HEAD datasheet.pdf
ATTENUATOR 2 DB DC 18GHZ datasheet.pdf