Vicor Corporation V375A5M300BG
V375A5M300BG picture photo
Mfg. Part Number
V375A5M300BG
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5V 300W
Datasheet Download
V375A5M300BG.pdf
Availability of V375A5M300BG
QUANTITY
V375A5M300BG Order Process
Ship out your order
Specifications of V375A5M300BG
Internal Part NumberEIS-V375A5M300BG
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)250V
Voltage - Input (Max)425V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)60A
Power (Watts) - Manufacture Series300W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.62" H (116.8mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency83.3%
Power (Watts) - Max300W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V375A5M300BG
Related LinksV375A5, V375A5M300BG Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V375A5M300BG Details Description
Related parts for V375A5M300BG
FUSE GLASS 1.25A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
IC VREF SHUNT 1.225V TO92-3 datasheet.pdf
CAP CER 100PF 1KV X7R 1210 datasheet.pdf
MICROFIT BMI VERT DR HDR PEGS datasheet.pdf
CAP ALUM 820UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
MPAC 5R ST PF HDR datasheet.pdf
PRESSURE TRANSDUCER datasheet.pdf
CONN EDGECARD 110POS .100" datasheet.pdf
CONN PLUG W/PINS datasheet.pdf
CAP TANT POLY 25UF 100V AXIAL datasheet.pdf