Vicor Corporation V375A5M300BG3
V375A5M300BG3 picture photo
Mfg. Part Number
V375A5M300BG3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5V 300W
Datasheet Download
V375A5M300BG3.pdf
Availability of V375A5M300BG3
QUANTITY
V375A5M300BG3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V375A5M300BG3
Internal Part NumberEIS-V375A5M300BG3
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)250V
Voltage - Input (Max)425V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)60A
Power (Watts) - Manufacture Series300W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.62" H (116.8mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency83.3%
Power (Watts) - Max300W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V375A5M300BG3
Related LinksV375A5, V375A5M300BG3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V375A5M300BG3 Details Description
Related parts for V375A5M300BG3
IC MOSFET DRVR SYNC BUCK 8-SOIC datasheet.pdf
RES 4.7 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 1UF 100V X7R 1210 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 75W datasheet.pdf
RES SMD 169K OHM 0.1% 1/4W 0805 datasheet.pdf
IC FPGA 488 I/O 672FBGA datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 1.75KB FLASH 8MSOP datasheet.pdf
DIODE ZENER 3.9V 500MW SOD80 datasheet.pdf