Vicor Corporation V375A5T300BL3
V375A5T300BL3 picture photo
Mfg. Part Number
V375A5T300BL3
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5V 300W
Datasheet Download
V375A5T300BL3.pdf
Availability of V375A5T300BL3
QUANTITY
V375A5T300BL3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V375A5T300BL3
Internal Part NumberEIS-V375A5T300BL3
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMaxi
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)250V
Voltage - Input (Max)425V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)60A
Power (Watts) - Manufacture Series300W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.62" H (116.8mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency83.3%
Power (Watts) - Max300W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V375A5T300BL3
Related LinksV375A5, V375A5T300BL3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V375A5T300BL3 Details Description
Related parts for V375A5T300BL3
RES SMD 910K OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP FILM 0.056UF 10% 250VDC RAD datasheet.pdf
CONV DC/DC 12V .85A SMD 10-SIP datasheet.pdf
RES SMD 619 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC MOSFET DVR 3A DUAL HS 16SOIC datasheet.pdf
SENS FIBER M4 THRUBEAM 1M datasheet.pdf
MULTI-PAIR 2COND 22AWG WHT SHLD datasheet.pdf
RES SMD 0.2 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP ALUM 1200UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
Connector Socket 3 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
POWER SUPPLY datasheet.pdf
CAP FILM 6.8NF 20% 1000VDC datasheet.pdf