Vicor Corporation V375A5T400BS2
V375A5T400BS2 picture photo
Mfg. Part Number
V375A5T400BS2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5V 400W
Datasheet Download
V375A5T400BS2.pdf
Availability of V375A5T400BS2
QUANTITY
V375A5T400BS2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V375A5T400BS2
Internal Part NumberEIS-V375A5T400BS2
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)250V
Voltage - Input (Max)425V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)80A
Power (Watts) - Manufacture Series400W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency83%
Power (Watts) - Max400W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V375A5T400BS2
Related LinksV375A5, V375A5T400BS2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V375A5T400BS2 Details Description
Related parts for V375A5T400BS2
Connector Header 6 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 12V 30W datasheet.pdf
TVS DIODE 7VWM 12VC SMPC datasheet.pdf
FIXED IND 12UH 3.2A 70 MOHM SMD datasheet.pdf
CONVERTER MINIMOD DC/DC 6.5V 75W datasheet.pdf
DC/DC CONVERT +/-15V 0.4A datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
IC RX HD/SD SDI EQUALIZER 100BGA datasheet.pdf
MOSFET N-CH 300V 0.55A 6UDFN datasheet.pdf