Vicor Corporation V375A8C300BG
V375A8C300BG picture photo
Mfg. Part Number
V375A8C300BG
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 8V 300W
Datasheet Download
V375A8C300BG.pdf
Availability of V375A8C300BG
QUANTITY
V375A8C300BG Order Process
Ship out your order
Specifications of V375A8C300BG
Internal Part NumberEIS-V375A8C300BG
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)250V
Voltage - Input (Max)425V
Voltage - Output 18V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)37.5A
Power (Watts) - Manufacture Series300W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.62" H (116.8mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-20°C ~ 100°C
Efficiency83.1%
Power (Watts) - Max300W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V375A8C300BG
Related LinksV375A8, V375A8C300BG Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V375A8C300BG Details Description
Related parts for V375A8C300BG
CONN HEADER .100 DUAL STR 14POS datasheet.pdf
VARISTOR 184V 10KA DISC 20MM datasheet.pdf
TERM FORK VINYL 12-10AWG #10 datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS .100 GOLD datasheet.pdf
WIRE FORM FAN GUARD 254MM datasheet.pdf
RES SMD 82K OHM 5% 3W 4122 datasheet.pdf
RES 15.4K OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 820UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
IC MONOLITHIC SENSOR POS 16TSSOP datasheet.pdf
INSERT FEMALE 10POS+1GND CLAMP datasheet.pdf