Vicor Corporation V375A8C400BG
V375A8C400BG picture photo
Mfg. Part Number
V375A8C400BG
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 8V 400W
Datasheet Download
V375A8C400BG.pdf
Availability of V375A8C400BG
QUANTITY
V375A8C400BG Order Process
Ship out your order
Specifications of V375A8C400BG
Internal Part NumberEIS-V375A8C400BG
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)250V
Voltage - Input (Max)425V
Voltage - Output 18V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)50A
Power (Watts) - Manufacture Series400W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.62" H (116.8mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-20°C ~ 100°C
Efficiency82.8%
Power (Watts) - Max400W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V375A8C400BG
Related LinksV375A8, V375A8C400BG Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V375A8C400BG Details Description
Related parts for V375A8C400BG
HOOK-UP 18AWG WHT/RED 1000' datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .156 WW datasheet.pdf
CAP CER 22PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 60V 3A DO214AB datasheet.pdf
MCU ENCORE LV 48MHZ 48QFN datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 61.9K OHM 16SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
RES 475 OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
CONN MAGJACK 1PORT 1000 BASE-T datasheet.pdf
CONN HDR 3POS 2.5MM R/A TIN datasheet.pdf
RES SMD 274 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf