Vicor Corporation V375A8C400BS2
V375A8C400BS2 picture photo
Mfg. Part Number
V375A8C400BS2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 8V 400W
Datasheet Download
V375A8C400BS2.pdf
Availability of V375A8C400BS2
QUANTITY
V375A8C400BS2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V375A8C400BS2
Internal Part NumberEIS-V375A8C400BS2
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)250V
Voltage - Input (Max)425V
Voltage - Output 18V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)50A
Power (Watts) - Manufacture Series400W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-20°C ~ 100°C
Efficiency82.8%
Power (Watts) - Max400W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V375A8C400BS2
Related LinksV375A8, V375A8C400BS2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V375A8C400BS2 Details Description
Related parts for V375A8C400BS2
IC INVERTER DUAL 4-INPUT 20QSOP datasheet.pdf
IC PROM SER I-TEMP 128K 8-DIP datasheet.pdf
CONN RCPT 16POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CONN HEADER 60POS 4MM SMD 0.5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 100W datasheet.pdf
RES 71.5K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 15.8 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
MINI MI II REC HSG ASSY 6CKT datasheet.pdf
RAM BLOCK datasheet.pdf
CAP FILM 0.33UF 10% 100VDC RAD datasheet.pdf