Vicor Corporation V375A8H300B
V375A8H300B picture photo
Mfg. Part Number
V375A8H300B
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 8V 300W
Datasheet Download
V375A8H300B.pdf
Availability of V375A8H300B
QUANTITY
V375A8H300B Order Process
Ship out your order
Specifications of V375A8H300B
Internal Part NumberEIS-V375A8H300B
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)250V
Voltage - Input (Max)425V
Voltage - Output 18V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)37.5A
Power (Watts) - Manufacture Series300W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency83.1%
Power (Watts) - Max300W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V375A8H300B
Related LinksV375A, V375A8H300B Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V375A8H300B Details Description
Related parts for V375A8H300B
REGULATOR 15A 12V BOOSTER VERT datasheet.pdf
IC TRANSCEIVER MF 2CHAN 40-DIP datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 15POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONN RCPT 18POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
IC DEMODULATOR RDS/RBDS SO16 datasheet.pdf
FIXED IND 27NH 500MA 230 MOHM datasheet.pdf
FUSE M/V E-RATED 600E 5.5KV datasheet.pdf
CAP ALUM 1UF 20% 160V RADIAL datasheet.pdf
RES 10.4K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 165VIN 40VOUT 50W datasheet.pdf