Vicor Corporation V375A8H300BL3
V375A8H300BL3 picture photo
Mfg. Part Number
V375A8H300BL3
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 8V 300W
Datasheet Download
V375A8H300BL3.pdf
Availability of V375A8H300BL3
QUANTITY
V375A8H300BL3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V375A8H300BL3
Internal Part NumberEIS-V375A8H300BL3
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMaxi
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)250V
Voltage - Input (Max)425V
Voltage - Output 18V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)37.5A
Power (Watts) - Manufacture Series300W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.62" H (116.8mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency83.1%
Power (Watts) - Max300W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V375A8H300BL3
Related LinksV375A8, V375A8H300BL3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V375A8H300BL3 Details Description
Related parts for V375A8H300BL3
Connector Receptacle 17 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
DIODE MODULE 400V 120A SOT227B datasheet.pdf
TVS DIODE 17VWM 27.6VC SMC datasheet.pdf
CAP ALUM 1800UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
BOX S STEEL 18.03"L X 15.04"W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 250W datasheet.pdf
0625 PIN-LINE HDR SCRW MACH CONT datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
ADAPTER FOR MOUNTING datasheet.pdf
BLADE TORX T15 4" datasheet.pdf
FAN AXIAL 172X55MM 230VAC WIRE datasheet.pdf