Vicor Corporation V375A8H400BG
V375A8H400BG picture photo
Mfg. Part Number
V375A8H400BG
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 8V 400W
Datasheet Download
V375A8H400BG.pdf
Availability of V375A8H400BG
QUANTITY
V375A8H400BG Order Process
Ship out your order
Specifications of V375A8H400BG
Internal Part NumberEIS-V375A8H400BG
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)250V
Voltage - Input (Max)425V
Voltage - Output 18V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)50A
Power (Watts) - Manufacture Series400W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.62" H (116.8mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency82.8%
Power (Watts) - Max400W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V375A8H400BG
Related LinksV375A8, V375A8H400BG Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V375A8H400BG Details Description
Related parts for V375A8H400BG
CONN EDGECARD 30POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
DIODE MODULE 1.2KV 93A ISOTOP datasheet.pdf
SENSOR 15PSI 1.2-20 UNF-2A 4.5V datasheet.pdf
SENSOR 500PSI 7/16-20-2B .5-4.5V datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 10A 120V datasheet.pdf
CONN RCPT 23POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
IC MCU DUAL LS/HS SWITCH 48LQFP datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X35MM R-TAB T766 datasheet.pdf
CONN HDR datasheet.pdf
IC MCU 512KB RAM 236FBGA datasheet.pdf
CRYSTAL 40.000 MHZ 6PF SMT datasheet.pdf
SOLDER 100G 1.0MM LEAD FREE datasheet.pdf