Vicor Corporation V375A8M300BF
V375A8M300BF picture photo
Mfg. Part Number
V375A8M300BF
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 8V 300W
Datasheet Download
V375A8M300BF.pdf
Availability of V375A8M300BF
QUANTITY
V375A8M300BF Order Process
Ship out your order
Specifications of V375A8M300BF
Internal Part NumberEIS-V375A8M300BF
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)250V
Voltage - Input (Max)425V
Voltage - Output 18V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)37.5A
Power (Watts) - Manufacture Series300W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency83.1%
Power (Watts) - Max300W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V375A8M300BF
Related LinksV375A8, V375A8M300BF Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V375A8M300BF Details Description
Related parts for V375A8M300BF
IC TXRX RS-232 5V SD/EN 24SOIC datasheet.pdf
MOSFET N-CH 20V 7.4A 8SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC OPAMP GP 5.5KHZ RRO SOT23-5 datasheet.pdf
FUSE 12A 600V FAST UL CSA datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS RT ANG W/SCKTS datasheet.pdf
CAP CER 1UF 100V X7R RADIAL datasheet.pdf
CAP TANT 330UF 20% 6V AXIAL datasheet.pdf
CONN HDR 22POS 1.27MM SMD R/A datasheet.pdf
MOSFET P-CH 20V 4.1A 4UWLB datasheet.pdf
RES ARRAY 18 RES 220 OHM 20DRT datasheet.pdf