Vicor Corporation V375A8M300BG2
V375A8M300BG2 picture photo
Mfg. Part Number
V375A8M300BG2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 8V 300W
Datasheet Download
V375A8M300BG2.pdf
Availability of V375A8M300BG2
QUANTITY
V375A8M300BG2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V375A8M300BG2
Internal Part NumberEIS-V375A8M300BG2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)250V
Voltage - Input (Max)425V
Voltage - Output 18V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)37.5A
Power (Watts) - Manufacture Series300W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.62" H (116.8mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency83.1%
Power (Watts) - Max300W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V375A8M300BG2
Related LinksV375A8, V375A8M300BG2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V375A8M300BG2 Details Description
Related parts for V375A8M300BG2
RES SMD 18.2 OHM 1% 2W 4124 datasheet.pdf
RES 1.5K OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES ARRAY 10 RES 10 OHM 11SIP datasheet.pdf
LMZFL 10/8/135 3.5SW datasheet.pdf
NAIL CLIP .433'' datasheet.pdf
SR BTS WW 9 ASY datasheet.pdf
CONN RECEPT 150POS 0.8MM PCB datasheet.pdf
OSC MEMS 30.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
RES SMD 1 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP FILM 0.027UF 5% 400VDC AXIAL datasheet.pdf