Vicor Corporation V375A8M400BF2
V375A8M400BF2 picture photo
Mfg. Part Number
V375A8M400BF2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 8V 400W
Datasheet Download
V375A8M400BF2.pdf
Availability of V375A8M400BF2
QUANTITY
V375A8M400BF2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V375A8M400BF2
Internal Part NumberEIS-V375A8M400BF2
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)250V
Voltage - Input (Max)425V
Voltage - Output 18V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)50A
Power (Watts) - Manufacture Series400W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency82.8%
Power (Watts) - Max400W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V375A8M400BF2
Related LinksV375A8, V375A8M400BF2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V375A8M400BF2 Details Description
Related parts for V375A8M400BF2
RECT BRIDGE SMD 200V 1A 4P DF-S datasheet.pdf
CONN HEADER LOPRO STR 10POS 15AU datasheet.pdf
MOSFET N-CH 800V 2A TO-252 datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 600V 1.5A DO214AA datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 37 Position Panel Mount Solder Cup datasheet.pdf
CONN 1-15NEMA WATERTITE SAFEWAY datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W datasheet.pdf
RES 20.5 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
Connector Receptacle, Bottom or Top Entry 64 Position 0.100" (2.54mm) Tin Surface Mount datasheet.pdf