Vicor Corporation V375A8M400BG3
V375A8M400BG3 picture photo
Mfg. Part Number
V375A8M400BG3
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 8V 400W
Datasheet Download
V375A8M400BG3.pdf
Availability of V375A8M400BG3
QUANTITY
V375A8M400BG3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V375A8M400BG3
Internal Part NumberEIS-V375A8M400BG3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMaxi
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)250V
Voltage - Input (Max)425V
Voltage - Output 18V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)50A
Power (Watts) - Manufacture Series400W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.62" H (116.8mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency82.8%
Power (Watts) - Max400W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V375A8M400BG3
Related LinksV375A8, V375A8M400BG3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V375A8M400BG3 Details Description
Related parts for V375A8M400BG3
THM MT30X32X9 YL datasheet.pdf
RES SMD 390 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN FFC/FPC RCPT HSG 10POS 2.54 datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CONN HOOD TOP ENTRY SZ6B M32 datasheet.pdf
RES 267 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 800V 1A DO41 datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SP6T SOLDER NONSHO datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
FIXED IND 22UH 57MA 7.5 OHM SMD datasheet.pdf