Vicor Corporation V375A8T300BL
V375A8T300BL picture photo
Mfg. Part Number
V375A8T300BL
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 8V 300W
Datasheet Download
V375A8T300BL.pdf
Availability of V375A8T300BL
QUANTITY
V375A8T300BL Order Process
Ship out your order
Specifications of V375A8T300BL
Internal Part NumberEIS-V375A8T300BL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMaxi
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)250V
Voltage - Input (Max)425V
Voltage - Output 18V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)37.5A
Power (Watts) - Manufacture Series300W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.62" H (116.8mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency83.1%
Power (Watts) - Max300W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V375A8T300BL
Related LinksV375A8, V375A8T300BL Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V375A8T300BL Details Description
Related parts for V375A8T300BL
HIGH-PERFORMANCE SYNCHRONOUS BUC datasheet.pdf
IC ANALOG SWITCH SPST NO SC70-5 datasheet.pdf
8332-8 INSULATION ANVIL datasheet.pdf
RES 560 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
DIFF AMP 2CH 100MHZ W/PREC VSRC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W datasheet.pdf
CONN PLUG W/PINS datasheet.pdf
TX-D RELAY2 FORM C 12V datasheet.pdf
DSUB 37 M CRIMP CLIN G ZINC datasheet.pdf
SYSTEM datasheet.pdf
CAP CER 270PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf