Vicor Corporation V375A8T400BG
V375A8T400BG picture photo
Mfg. Part Number
V375A8T400BG
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 8V 400W
Datasheet Download
V375A8T400BG.pdf
Availability of V375A8T400BG
QUANTITY
V375A8T400BG Order Process
Ship out your order
Specifications of V375A8T400BG
Internal Part NumberEIS-V375A8T400BG
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)250V
Voltage - Input (Max)425V
Voltage - Output 18V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)50A
Power (Watts) - Manufacture Series400W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.62" H (116.8mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency82.8%
Power (Watts) - Max400W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V375A8T400BG
Related LinksV375A8, V375A8T400BG Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V375A8T400BG Details Description
Related parts for V375A8T400BG
CONN HEADER .100 DUAL R/A 40POS datasheet.pdf
RES SMD 5.1K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP TANT 3.3UF 20V 10% RADIAL datasheet.pdf
C/A 62.5/125UM LSZH MTRJ 5M1 datasheet.pdf
CAP TANT 220UF 10V 10% 2917 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Through Hole Solder Paste datasheet.pdf
INTERBUS OPC SERVER datasheet.pdf
CHIP ANTENNA GPS 1570 - 1580 MHZ datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X10MM R-TAB T766 datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X10MM XCUT T766 datasheet.pdf
CAP CER 33PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf