Vicor Corporation V375B12E300BG
V375B12E300BG picture photo
Mfg. Part Number
V375B12E300BG
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 12V 300W
Datasheet Download
V375B12E300BG.pdf
Availability of V375B12E300BG
QUANTITY
V375B12E300BG Order Process
Ship out your order
Specifications of V375B12E300BG
Internal Part NumberEIS-V375B12E300BG
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMINI
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)250V
Voltage - Input (Max)425V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)25A
Power (Watts) - Manufacture Series300W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.62" H (57.9mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency86.6%
Power (Watts) - Max300W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V375B12E300BG
Related LinksV375B1, V375B12E300BG Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V375B12E300BG Details Description
Related parts for V375B12E300BG
BOARD EVAL FOR ADC08100 datasheet.pdf
TVS DIODE 16VWM 26VC SMB datasheet.pdf
LABEL ID PRODUCT datasheet.pdf
RES SMD 56K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 75W datasheet.pdf
RES 47.5K OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
BLZP 5.00/14/180LH SN OR BX datasheet.pdf
STD TIM GEH 6P datasheet.pdf
OSC MEMS 2.048MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
LED WHITE 5MM ROUND T/H datasheet.pdf