Vicor Corporation V375B12H200BG
V375B12H200BG picture photo
Mfg. Part Number
V375B12H200BG
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 12V 200W
Datasheet Download
V375B12H200BG.pdf
Availability of V375B12H200BG
QUANTITY
V375B12H200BG Order Process
Ship out your order
Specifications of V375B12H200BG
Internal Part NumberEIS-V375B12H200BG
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)250V
Voltage - Input (Max)425V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)16.67A
Power (Watts) - Manufacture Series200W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.62" H (57.9mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency85.4%
Power (Watts) - Max200W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V375B12H200BG
Related LinksV375B1, V375B12H200BG Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V375B12H200BG Details Description
Related parts for V375B12H200BG
BRD SPT SNAP LOCK NYLON 3/4" datasheet.pdf
SWITCH 20A PIN PLUNGER 125V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
SHIELD PLATE BTTM FOR ZX10 PLUG datasheet.pdf
RES SMD 3.16 OHM 1% 1/3W 0805 datasheet.pdf
RES 357 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3250K 2SMD datasheet.pdf
CAP CER 120PF 300V NP0 1111 datasheet.pdf