Vicor Corporation V375B12H200BS
V375B12H200BS picture photo
Mfg. Part Number
V375B12H200BS
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 12V 200W
Datasheet Download
V375B12H200BS.pdf
Availability of V375B12H200BS
QUANTITY
V375B12H200BS Order Process
Ship out your order
Specifications of V375B12H200BS
Internal Part NumberEIS-V375B12H200BS
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)250V
Voltage - Input (Max)425V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)16.67A
Power (Watts) - Manufacture Series200W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.54" H (57.9mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency85.4%
Power (Watts) - Max200W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V375B12H200BS
Related LinksV375B1, V375B12H200BS Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V375B12H200BS Details Description
Related parts for V375B12H200BS
IC REG LDO 3.5V 0.1A TO92-3 datasheet.pdf
RES SMD 41.2 OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 0.33UF 500V X7R 2225 datasheet.pdf
SENSOR 300PSI 7/16-20UNF 4-20MA datasheet.pdf
TRANS RF NPN 4.5V 70MA SOT343 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W datasheet.pdf
RES ARRAY 2 RES 10 OHM 0404 datasheet.pdf
IC DSC 16BIT 128KB FLASH 28SSOP datasheet.pdf
RES SMD 2.7M OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
POT 1.5K OHM 7.5W WIREWOUND LIN datasheet.pdf