Recom Power REC7.5-2412DRW/H2/A/M
REC7.5-2412DRW/H2/A/M picture photo
Mfg. Part Number
REC7.5-2412DRW/H2/A/M
Brief Description
CONV DC/DC 7.5W +/-12VOUT DIP24
Datasheet Download
REC7.5-2412DRW/H2/A/M.pdf
Availability of REC7.5-2412DRW/H2/A/M
QUANTITY
REC7.5-2412DRW/H2/A/M Order Process
Ship out your order
Specifications of REC7.5-2412DRW/H2/A/M
Internal Part NumberEIS-REC7.5-2412DRW/H2/A/M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPurpose of DC/DC Converters
TypeIsolated Module
Number of Outputs2
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-12V
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)312mA, 312mA
Power (Watts) - Manufacture Series8W
Voltage - Isolation2kV (2000V)
Package / Case24-DIP Module (8 Leads)
Size / Dimension1.26" L x 0.80" W x 0.41" H (32.0mm x 20.3mm x 10.5mm)
Operating Temperature-40°C ~ 71°C
Efficiency85%
Power (Watts) - Max8W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)REC7.5-2412DRW/H2/A/M
Related LinksREC7.5-241, REC7.5-2412DRW/H2/A/M Datasheet, Recom Power Distributor
REC7.5-2412DRW/H2/A/M Details Description
Related parts for REC7.5-2412DRW/H2/A/M
QUICKBLOC PLC ZKS-16 W/CABLE datasheet.pdf
RES SMD 68 OHM 5% 2W J LEAD datasheet.pdf
DIODE ZENER 10V 1.3W DO41 datasheet.pdf
IC DAC 8BIT QUAD 2.5V 10MSOP datasheet.pdf
CONV DC/DC 15W 18-36VIN 05VOUT datasheet.pdf
FIXED IND 5.6UH 217MA 1.6 OHM datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 6POS 270DEG 5MM datasheet.pdf
RES 2.87 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 0.047UF 10% 310VAC RAD datasheet.pdf
CAP CER 300PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf