Vicor Corporation V375B12H200BS3
V375B12H200BS3 picture photo
Mfg. Part Number
V375B12H200BS3
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 12V 200W
Datasheet Download
V375B12H200BS3.pdf
Availability of V375B12H200BS3
QUANTITY
V375B12H200BS3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V375B12H200BS3
Internal Part NumberEIS-V375B12H200BS3
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMINI
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)250V
Voltage - Input (Max)425V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)16.67A
Power (Watts) - Manufacture Series200W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.54" H (57.9mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency85.4%
Power (Watts) - Max200W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V375B12H200BS3
Related LinksV375B12, V375B12H200BS3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V375B12H200BS3 Details Description
Related parts for V375B12H200BS3
IC REG LDO 3.3V 0.15A SOT23-5 datasheet.pdf
BRACKET TD RACEWAY datasheet.pdf
RELAY SSR 20A HEATSINK DC IN 32V datasheet.pdf
IC SEQ/SUPERVISORY CIRC TSOT23-6 datasheet.pdf
IC FIFO 512X36 15NS 128QFP datasheet.pdf
RES SMD 1.78K OHM 1% 1/4W 0603 datasheet.pdf
CONN HDR 25POS T/H 0.100 GOLD datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X20MM R-TAB T412 datasheet.pdf
MICROPHONE datasheet.pdf
RES SMD 300 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CRYSTAL 37.000 MHZ SERIES SMT datasheet.pdf