Vicor Corporation V375B12M200BF2
V375B12M200BF2 picture photo
Mfg. Part Number
V375B12M200BF2
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 12V 200W
Datasheet Download
V375B12M200BF2.pdf
Availability of V375B12M200BF2
QUANTITY
V375B12M200BF2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V375B12M200BF2
Internal Part NumberEIS-V375B12M200BF2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMINI
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)250V
Voltage - Input (Max)425V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)16.67A
Power (Watts) - Manufacture Series200W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.54" H (57.9mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency85.4%
Power (Watts) - Max200W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V375B12M200BF2
Related LinksV375B12, V375B12M200BF2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V375B12M200BF2 Details Description
Related parts for V375B12M200BF2
SWITCH ROCKER SPST 16A 125V datasheet.pdf
IC REG LDO 4.7V 0.25A SOT89-5 datasheet.pdf
CARD MALE EXTENDER .100 70POS AU datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS RT ANG W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 400W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W datasheet.pdf
DIN-POWER FLOW048FP-5,5C1-2 datasheet.pdf
RES 6.04K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
FFC 1.00 TYPE A 10 CKTS LGT 127 datasheet.pdf
PRESSURE20PC24PC 5 PSI datasheet.pdf
Connector Socket 56 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
3.5MM STEREO LOCKING datasheet.pdf