Vicor Corporation V375B12T300BN
V375B12T300BN picture photo
Mfg. Part Number
V375B12T300BN
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 12V 300W
Datasheet Download
V375B12T300BN.pdf
Availability of V375B12T300BN
QUANTITY
V375B12T300BN Order Process
Ship out your order
Specifications of V375B12T300BN
Internal Part NumberEIS-V375B12T300BN
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)250V
Voltage - Input (Max)425V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)25A
Power (Watts) - Manufacture Series300W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.54" H (57.9mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency86.6%
Power (Watts) - Max300W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V375B12T300BN
Related LinksV375B1, V375B12T300BN Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V375B12T300BN Details Description
Related parts for V375B12T300BN
SENSOR 500PSIG STEEL MV OUT datasheet.pdf
IC OPAMP GP 3MHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
Connector Receptacle 14 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .156 WW datasheet.pdf
FUSE SPLCR BLCK 175A 600V 1POLE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 25W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 23POS SKT datasheet.pdf
FIXED IND 33UH 600MA 510 MOHM datasheet.pdf