Vicor Corporation V375B12T300BN
V375B12T300BN picture photo
Mfg. Part Number
V375B12T300BN
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 12V 300W
Datasheet Download
V375B12T300BN.pdf
Availability of V375B12T300BN
QUANTITY
V375B12T300BN Order Process
Ship out your order
Specifications of V375B12T300BN
Internal Part NumberEIS-V375B12T300BN
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMINI
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)250V
Voltage - Input (Max)425V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)25A
Power (Watts) - Manufacture Series300W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.54" H (57.9mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency86.6%
Power (Watts) - Max300W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V375B12T300BN
Related LinksV375B1, V375B12T300BN Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V375B12T300BN Details Description
Related parts for V375B12T300BN
SWITCH ROTARY SP 10POS 6A 125V datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 0.4VA 20V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IGBT 1200V 75A 329W SOT227 datasheet.pdf
CONN RCPT 15POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
RES SMD 43 OHM 5% 1/3W 1206 datasheet.pdf
CONN RCPT R/A 6PWR 12SGL 2.36MM datasheet.pdf
CONN RACK/PANEL 29POS 5A datasheet.pdf
CAP TANT 27UF 10% 20V AXIAL datasheet.pdf
IC SUPERVISOR CIRCUIT 4X2SON datasheet.pdf
OPTICAL ENCODER datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 43POS PIN datasheet.pdf