Vicor Corporation V375B15C300BG
V375B15C300BG picture photo
Mfg. Part Number
V375B15C300BG
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 15V 300W
Datasheet Download
V375B15C300BG.pdf
Availability of V375B15C300BG
QUANTITY
V375B15C300BG Order Process
Ship out your order
Specifications of V375B15C300BG
Internal Part NumberEIS-V375B15C300BG
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)250V
Voltage - Input (Max)425V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)20A
Power (Watts) - Manufacture Series300W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.62" H (57.9mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-20°C ~ 100°C
Efficiency87.5%
Power (Watts) - Max300W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V375B15C300BG
Related LinksV375B1, V375B15C300BG Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V375B15C300BG Details Description
Related parts for V375B15C300BG
RES SMD 267 OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .156 DIP SLD datasheet.pdf
CONN RCPT 61POS WALL MT W/SCKT datasheet.pdf