Vicor Corporation V375B15E200BL3
V375B15E200BL3 picture photo
Mfg. Part Number
V375B15E200BL3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 15V 200W
Datasheet Download
V375B15E200BL3.pdf
Availability of V375B15E200BL3
QUANTITY
V375B15E200BL3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V375B15E200BL3
Internal Part NumberEIS-V375B15E200BL3
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)250V
Voltage - Input (Max)425V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)13.33A
Power (Watts) - Manufacture Series200W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.62" H (57.9mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency87.7%
Power (Watts) - Max200W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V375B15E200BL3
Related LinksV375B15, V375B15E200BL3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V375B15E200BL3 Details Description
Related parts for V375B15E200BL3
SWITCH PUSH DPST-NC 10A 110V datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 6.3V 20% 0805 datasheet.pdf
IC XDCP QUAD 64-TAP 10K 24-DIP datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 40V 30MA 0603 datasheet.pdf
RES SMD 71.5 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
ANTENNA 2DBI RUBBER DUCK RP-SMA datasheet.pdf
IC DAC 12BIT OCTAL VOUT 16-MSOP datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SP10T datasheet.pdf
CAP CER 0.033UF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
POT 15K OHM 12.5W WIREWOUND LIN datasheet.pdf