Vicor Corporation V375B15E200BS
V375B15E200BS picture photo
Mfg. Part Number
V375B15E200BS
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 15V 200W
Datasheet Download
V375B15E200BS.pdf
Availability of V375B15E200BS
QUANTITY
V375B15E200BS Order Process
Ship out your order
Specifications of V375B15E200BS
Internal Part NumberEIS-V375B15E200BS
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)250V
Voltage - Input (Max)425V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)13.33A
Power (Watts) - Manufacture Series200W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.54" H (57.9mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency87.7%
Power (Watts) - Max200W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V375B15E200BS
Related LinksV375B1, V375B15E200BS Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V375B15E200BS Details Description
Related parts for V375B15E200BS
CAP FILM 470PF 5% 50VDC RADIAL datasheet.pdf
DUCT WIRE SLOT TYPE G LGRY 6' datasheet.pdf
CAP CER 0.056UF 100V X7R 2225 datasheet.pdf
MCU AVR 8K FLASH 15MHZ 20-SOIC datasheet.pdf
LABEL ID PRODUCT datasheet.pdf
RES SMD 18 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 55POS SKT datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SP6T SOLDER NONSHO datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X6MM XCUT T766 datasheet.pdf
MOD IR RCVR 38KHZ SIDE VIEW datasheet.pdf
CAP ALUM 15000UF 20% 25V SNAP datasheet.pdf
FUSE CANADIAN D TYPE 250V TIME datasheet.pdf