Vicor Corporation V375B15M200BG
V375B15M200BG picture photo
Mfg. Part Number
V375B15M200BG
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 15V 200W
Datasheet Download
V375B15M200BG.pdf
Availability of V375B15M200BG
QUANTITY
V375B15M200BG Order Process
Ship out your order
Specifications of V375B15M200BG
Internal Part NumberEIS-V375B15M200BG
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)250V
Voltage - Input (Max)425V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)13.33A
Power (Watts) - Manufacture Series200W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.62" H (57.9mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency87.7%
Power (Watts) - Max200W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V375B15M200BG
Related LinksV375B1, V375B15M200BG Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V375B15M200BG Details Description
Related parts for V375B15M200BG
MODULE POWER ENTRY 3A STRAIGHT datasheet.pdf
CONN DIN PLUG 150POS VERT GOLD datasheet.pdf
RES SMD 2.15K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP CER 1.8UF 10V X7R 1206 datasheet.pdf
IC SPI TOUCH SCREEN CTRLR 16VQFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 200W datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 4 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
CAP CER 2.2PF 1.5KV NP0 1111 datasheet.pdf