Vicor Corporation V375B15M200BS
V375B15M200BS picture photo
Mfg. Part Number
V375B15M200BS
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 15V 200W
Datasheet Download
V375B15M200BS.pdf
Availability of V375B15M200BS
QUANTITY
V375B15M200BS Order Process
Ship out your order
Specifications of V375B15M200BS
Internal Part NumberEIS-V375B15M200BS
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)250V
Voltage - Input (Max)425V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)13.33A
Power (Watts) - Manufacture Series200W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.54" H (57.9mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency87.7%
Power (Watts) - Max200W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V375B15M200BS
Related LinksV375B1, V375B15M200BS Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V375B15M200BS Details Description
Related parts for V375B15M200BS
FIXED IND 68UH 500MA 520 MOHM datasheet.pdf
FIXED IND 10MH 25MA 120 OHM SMD datasheet.pdf
Z89321/371 DSP FAMILY EMULATOR datasheet.pdf
CONN RCPT 70POS .100" DUAL HORZ datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC VIDEO DRVR YC LPF 10-TQFN datasheet.pdf
INDUCTOR COM MODE 1.0MH T/H datasheet.pdf
RES SMD 237K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC DSC 16BIT 64KB FLASH 64LQFP datasheet.pdf
OPTOISO 5KV TRANS W/BASE 6DIP datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X25MM L-TAB T766 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 25 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf