Vicor Corporation V375B15T300BN
V375B15T300BN picture photo
Mfg. Part Number
V375B15T300BN
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 15V 300W
Datasheet Download
V375B15T300BN.pdf
Availability of V375B15T300BN
QUANTITY
V375B15T300BN Order Process
Ship out your order
Specifications of V375B15T300BN
Internal Part NumberEIS-V375B15T300BN
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)250V
Voltage - Input (Max)425V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)20A
Power (Watts) - Manufacture Series300W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.54" H (57.9mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency87.5%
Power (Watts) - Max300W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V375B15T300BN
Related LinksV375B1, V375B15T300BN Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V375B15T300BN Details Description
Related parts for V375B15T300BN
IC MUX/DEMUX 8X1 16SOIC datasheet.pdf
RES MO 1W 39K OHM 5% AXIAL datasheet.pdf
IC OPAMP GP 10MHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
IC OPAMP LIMITING 10GHZ 20QFN datasheet.pdf
CONN PLUG 1POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
SWITCH SAFETY DOOR 2NC datasheet.pdf
RES 93.1 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 21POS JAM NUT SCKT datasheet.pdf
SENSOR MAG SW 80G CROS AXS 8SOIC datasheet.pdf
CAP CER 7500PF 22.5KV SCREW datasheet.pdf