Vicor Corporation V375B28C300B
V375B28C300B picture photo
Mfg. Part Number
V375B28C300B
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 28V 300W
Datasheet Download
V375B28C300B.pdf
Availability of V375B28C300B
QUANTITY
V375B28C300B Order Process
Ship out your order
Specifications of V375B28C300B
Internal Part NumberEIS-V375B28C300B
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMINI
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)250V
Voltage - Input (Max)425V
Voltage - Output 128V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)10.71A
Power (Watts) - Manufacture Series300W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.54" H (57.9mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-20°C ~ 100°C
Efficiency87.5%
Power (Watts) - Max300W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V375B28C300B
Related LinksV375B2, V375B28C300B Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V375B28C300B Details Description
Related parts for V375B28C300B
REPLACEMENT WOOL FOR WDC 2PC datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 64KB FLASH 44QFN datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS W/SKT JAM NUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 150W datasheet.pdf