Vishay/Dale RNC55K6191FSRSL
RNC55K6191FSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55K6191FSRSL
Brief Description
RES 6.19K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55K6191FSRSL.pdf
Availability of RNC55K6191FSRSL
QUANTITY
RNC55K6191FSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55K6191FSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC55K6191FSRSL
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)6.19k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55K6191FSRSL
Related LinksRNC55K6, RNC55K6191FSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55K6191FSRSL Details Description
Related parts for RNC55K6191FSRSL
IC LASER CTRLR 1CHAN 5.5V 28TQFN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN RING UNINS 16-20AWG #8 datasheet.pdf
SHELF FIXED 24X17.4X3.47" BLACK datasheet.pdf
OSC PROG 1.3NS 50PPM 2.5X3.2MM datasheet.pdf
PMI BASE 9/16 INCAND BAY SOLDER datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER +/-12V 2W datasheet.pdf
MEGA-FIT RECEP HSG 2 CKT GLOW-WI datasheet.pdf
REED SENSORS datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 6POS WALL MNT PIN datasheet.pdf
RES SMD 1M OHM 5% 1/16W 0402 datasheet.pdf