TDK Corporation C4532X7R2E474M230KA
C4532X7R2E474M230KA picture photo
Mfg. Part Number
C4532X7R2E474M230KA
Brief Description
CAP CER 0.47UF 250V X7R 1812
Datasheet Download
C4532X7R2E474M230KA.pdf
Availability of C4532X7R2E474M230KA
QUANTITY
C4532X7R2E474M230KA Order Process
Ship out your order
Specifications of C4532X7R2E474M230KA
Internal Part NumberEIS-C4532X7R2E474M230KA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSEAT, CCV, and TVCL Design Tools
Guide to Replacing an Electrolytic Capacitor with an MLCC
Video FileHigh Capacitance Capacitor Measurement Tutorial
RoHS InformationRoHS Certificate-MLCC
Featured ProductC-Series Mid Voltage MLCCs
PCN Part NumberMLCC Part Number Change 30/Nov/2012
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package500
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.47µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated250V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1812 (4532 Metric)
Size / Dimension0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.098" (2.50mm)
Lead Spacing-
Features-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C4532X7R2E474M230KA
Related LinksC4532X7R2, C4532X7R2E474M230KA Datasheet, TDK Corporation Distributor
C4532X7R2E474M230KA Details Description
Related parts for C4532X7R2E474M230KA
IDC CABLE - CSC14G/AE14G/CSC14G datasheet.pdf
THERMISTOR NTC SENSOR 4990 OHM datasheet.pdf
IC EEPROM 1KBIT 400KHZ 8DIP datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 600V 3A DO201AD datasheet.pdf
RES SMD 118K OHM 1% 1/5W 0603 datasheet.pdf
HARTEL PT #500230 REV 0 datasheet.pdf
CAP TANT 68UF 4V 10% 2910 datasheet.pdf
TRANSPONDER RFIC HITAG S UNCASED datasheet.pdf
GDT 130V 20% 5KA THROUGH HOLE datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 7.0X5.0MM 1.8V datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 250V RADIAL datasheet.pdf