Vishay Semiconductor/Diodes Division VS-71HF100M
VS-71HF100M picture photo
Mfg. Part Number
VS-71HF100M
Brief Description
DIODE STD REC NOT ISO 70A DO5
Datasheet Download
VS-71HF100M.pdf
Availability of VS-71HF100M
QUANTITY
VS-71HF100M Order Process
Ship out your order
Specifications of VS-71HF100M
Internal Part NumberEIS-VS-71HF100M
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)1000V (1kV)
Current - Average Rectified (Io)70A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.35V @ 220A
SpeedStandard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr-
Package / CaseDO-203AB, DO-5, Stud
Supplier Device PackageDO-203AB (DO-5)
Operating Temperature - Junction-65°C ~ 180°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VS-71HF100M
Related LinksVS-71, VS-71HF100M Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
VS-71HF100M Details Description
Related parts for VS-71HF100M
RES 22 OHM 2W 10% AXIAL datasheet.pdf
AC/DC CNVRTR 5.1V +/-12V -5V 80W datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 125V datasheet.pdf
TRIMMER 20 OHM 0.25W PC PIN datasheet.pdf
SWITCH SNAP ACTION MINIATURE 20V datasheet.pdf
CABLE 50COND 20AWG SHLD 500' datasheet.pdf
CAP CER 6.8UF 16V X8R 1210 datasheet.pdf
CAP CER 680PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X10MM XCUT T766 datasheet.pdf
CAP FILM 4.3NF 3.5% 630VDC RAD datasheet.pdf