Vicor Corporation V375B28C300B
V375B28C300B picture photo
Mfg. Part Number
V375B28C300B
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 28V 300W
Datasheet Download
V375B28C300B.pdf
Availability of V375B28C300B
QUANTITY
V375B28C300B Order Process
Ship out your order
Specifications of V375B28C300B
Internal Part NumberEIS-V375B28C300B
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)250V
Voltage - Input (Max)425V
Voltage - Output 128V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)10.71A
Power (Watts) - Manufacture Series300W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.54" H (57.9mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-20°C ~ 100°C
Efficiency87.5%
Power (Watts) - Max300W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V375B28C300B
Related LinksV375B2, V375B28C300B Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V375B28C300B Details Description
Related parts for V375B28C300B
DIODE ARRAY GP 75V 150MA SOT363 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 680PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
RES 0.12 OHM 3W 1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 4.7MH 120MA 16.7 OHM datasheet.pdf
RES SMD 1G OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
OSC VCXO 156.25MHZ LVCMOS SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
RES 100K OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
CAP CER 270PF 50V X7R 0402 datasheet.pdf
SENSOR PRESSURE 10" H2O 8SMD datasheet.pdf